Dünyanın en sarp dağları hakkında sizlere bilgi vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere aktaracağımız dağı birçoğunuz duymuştur herhalde, Kilimanjaro. Açıkçası kendimden örnek vermem gerekirse hatırladığım kadarıyla çizgi film ve filmlerden hatırlıyorum. Yine araştırdığımız zaman edebiyat dünyasının da en önemli ürünlerindendir.

Kilimanjaro, Afrika kıtasının en yüksek dağıdır. Yüksekliği ise 5895 metredir. Kilimanjaro Dağı, Tanzanya ülkesinin sınırları içerisindedir. Dağın yerel dilde anlamı “Kervan Dağı” ya da “Beyaz Dağ” demektir.

Kilimanjaro Dağı, aynı zamanda uyuyan bir volkanik dağdır ve üç adet volkanik konisi vardır. Kibo (5895 mt.), Mawenzi (5149 mt.) ve Shira (3962 mt.). Bunlardan şu anda sadece Kibo uyuyan volkan olup diğer iki volkan sönmüştür. Kibo volkan olmasının yanı sıra dağın en yüksek zirvesini barındırmasıyla da ünlüdür. Uhuru (Özgürlük(5895 mt)) dağın zirve noktasıdır yani en yüksek yeridir.

Kilimanjaro, varlığı ilk olarak 1848 yılında Rebman isimli bir misyoner tarafından tespit edilmiştir. Burada araya girerek bir hususu sizlere aktarmak istiyorum. İbni Haldun’un 1379 tarihli Mukaddime adlı eserinde Kilimanjora’dan bahsedilmiş ve yüksekliği de 5973 mt. olarak verilmiş.

Dağa ilk tırmanış denemesini 1861 yılında bir alman subay ve bir ingiliz jeolog gerçekleştirmiş ve ancak 2500 metreye kadar ulaşabilmişlerdir. Hemen ertesi yıl Baron Carl Claus von der Decken, bu kez Otto Kersten ile birlikte ikinci bir deneme yapar ve bu kez 4280 mt. yüksekliğe kadar ulaşır. Dağa ilk başarılı tırmanış 1889 yılın Alman Jeoloji Profesörü Hans Meyer ve Avustuyalı dağcı Ludwig Purtscheller ile birlikte yerli halktan oluşan bir ekip ile gerçekleşir. Dağın ilk zirve tırmanışında, 3 Ekimde Kimbo kraterine ulaşırlar. Ardından 6 Ekimde en yüksek noktaya ulaşarak, dağın ilk çıkışını yaparlar.

Anlatılanlara göre dağın bu kadar meşhur olmasının bir diğer sebebi de dağın yürüyerek çıkmaya imkan tanıması ve doğal zenginliğidir.

1 YORUM

  1. Paylaşım için teşekkürler. Yüksek dağlara çıkmak gerçekten çok zorlu bir süreç. Fırsat bulursam bende denemek isterim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.