Kış geliyor. Birçok kampçı için uç nokta olan kış kampı da yaygınlaşmaya başlıyor. Kamp yapmak her kesimden birçok kişinin ortak noktası olsa da özellikle Kış Kampı Yapmak oldukça zorlu bir süreçtir. Aslında temel olarak yaz kampı, bahar kampı gibi kamp çeşitleri ile aynı olsa da birçok açıdan dikkatli olmanız gereken, kamp malzemesi kalitesinin öneminin en yüksek olduğu kamp türüdür. Kış kamplarında kalite malzeme kadar tecrübe ve bilgi de hayat kurtarır.

Kış kampı veya kar kampı olarak adlandırabileceğimiz bu kampta, en önemli sorunun hava sıcaklığı olduğunu unutmamak gerekir. Gece eksi derecelere düşecek hava yetersiz ekipman ile birleşince soğuk nedeniyle hipotermi geçirmenize, hatta ve hatta ölüme kadar uzanabilecek bir süreci beraberinde getirebilir. Bunun yanında da kış kampı birçok kampçı için vahşi kamp ile birlikte yapılmak istenen en önemli kamp türlerinden biridir. Tüm bunların yanı sıra kış kamplarının en güzel yanları sessiz sakin olmasıdır. Çoğu kimse evlerinden çıkmak istemezler. Bu nedenle yaz aylarında adım atacak yer olmayan kamp alanları kış aylarında boş olur. Ayrıca da birçok hayvan kış uykusuna yatar ve bu da bir açıdan güvende olmanızı sağlar. (Elbette bu durum her hayvan için geçerli değildir.)

Kış Kampı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Kampı Genel Bilgiler

Kış kampında malzeme kalitesi ve yeterliliği kadar bilgi ve birikimde oldukça önemlidir. Kamp malzemeleri ne kadar kaliteli olursa olsun, zor durumlarda ne yapılması gerektiğini, olası panik durumlarında nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin olası bir hipotermi durumunda ne yapılması gerektiğini bilmeyen bir kişi durumu daha da kötüleştirebilir. (Hipotermi durumunda ilk yardım yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.) Bu nedenle bilgi ve birikim bir kampçı, bir doğa gezgini veya doğa yürüyüşçüsü için önemlidir.

Bazı şeyleri deneyimleyerek öğrenirken bazı şeyleri de araştırarak, dinleyerek öğrenebilirsiniz. Elbette tecrübe edinmeseniz de kış kampı yapabilirsiniz. Fakat bunun zorluklarına katlanmanız, bu sırada da ayaklarınızı yere sağlam basmanız gerekir.

Kış Kampı Nerede Yapılır?

Peki kışın nerede kamp yapılır? Aslında bu soru oldukça detaylı bir konudur. Kış kamp yerleri yazın gittiğiniz kamp alanları olabileceği gibi farklı alanları da tercih edebilirsiniz. Burada kamp için tercih ettiğimiz yaylaları kış kampı için de kullanabiliriz. Lakin yaylalarda kış şartları oldukça zorlu olacaktır. Elbette yaylalarda kış çadır kampı kurabilirsiniz. Fakat yayla şartları kış için tahmin ettiğinizden daha zordur. Yaz aylarında bile geceleri hava sıcaklığı eksilere düşebilirken birde bunu kış için hayal edin.

Vahşi kamplara yani orman kampı olarak adlandırdığımız ve ormanın derinlerinde yapılan kamplara kış ayında bakacak olursak, genel anlamda yaylalara göre daha yumuşak geçecektir. Ağaçlar ve iklim sizi yayla kadar zorlamayacak olsa da kırılan ağaçlar, ağaçlardan dökülen kar yığıntıları sizi zor durumda bırakabilir. Fakat yayla kış kampına nazaran daha güvenli olacaktır. (Yabani hayvan tehlikesi olabilir. Ama daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi siz onlara zarar vermedikçe onlarda size zarar vermeyecektir. Ayrıca sizin kokunuzu aldıkları vakit bölgeden uzaklaşacaklardır. Fakat bir diğer nokta kış dönemi olması nedeniyle yavrularını korumak amacıyla koruma içgüdüsüyle hareket edeceklerdir.)

Bir diğer kamp yapabileceğiniz noktalarda kamp alanlarıdır. Yani ücretli kamp alanlarıdır. Diğer seçeneklere nazaran daha güvenilir olacaktır. Ancak kış kampının zevki kar üzerinde kamp yapmaktır. Bunu da atlamamak gerekir.

Kış Kampı Barınma İhtiyacı

Kış kampında en önemli ihtiyaç barınmadır. Çünkü soğuk havada dışarıda kalarak üşüyerek ölmek istemezsiniz. Burada esas kritik nokta barınma ihtiyacınızı nasıl gidereceğinizdir. Kış çadır kampları sırasında kullandığınız çadırlar eğer 4 mevsim çadır veya 5 mevsim çadır değilse çok büyük sorun yaşayabilirsiniz. Standart yaz aylarında kullandığınız çadırla kış aylarında pek bir işe yaramayacaktır. Ayrıca 4 mevsim çadır veya 5 mevsim çadır kullanırken de çadırınızın alt kısmını ağaç yaprakları ve çam iğneleri ile izole ederseniz alttan gelebilecek soğuğu kesecektir. Bir diğer korunma yöntemi de çadırı kurduğunuz yere rüzgarın geldiği bölüme tarp germeniz olacaktır. Bu da rüzgarın sizinle doğrudan temasını engelleyecektir.

Çadırlı kamp dışında barınak yapmak da sizi kış ayında soğuktan koruyacaktır. Lakin hem barınağınızı soğuğa karşı güvene almak hem sağlam bir yere sağlam bir barınak yapmanız önemlidir. Örnek vermek gerekirse derin bir kar bölgesini kazarak barınağınızı karın içerisine yapabilirsiniz. Ya da barınağınızın duvarlarını kardan yapabilirsiniz. Kar en iyi yalıtım malzemelerinden biridir. Bu nedenle sizi olası soğuğa karşı büyük ölçüde koruyacaktır.

Kış Kampı Malzeme Listesi

Kış kampı malzeme listesi, bahar aylarında veya yaz aylarında yaptığınız kamp malzeme listesi aksine daha detaylı ve daha pahalı olacaktır. Pahalı olmasının yanı sıra da kış mevsimi için olması nedeniyle de sırt çantanız tahmin ettiğinizden daha ağır olacaktır. Bu nedenle çantanızda o kamp sırasında işinize yaramayacak hiçbir malzemeyi bulundurmamanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Bu sayede daha kısa sürede yorulmak yerine yorulma sürenizi uzatmış olacaksınız.

Kış kampı malzeme listesinde bulunması gereken en önemli malzemelere.

4 Mevsim Çadır veya 5 Mevsim Çadır

4 Mevsim Çadır

4 mevsim kamp çadırı ülkemizde 5 mevsim kamp çadırı olarak bilinmektedir. En önemli özellikleri soğuk hava şartlarına ve bunun yanı sırada sert rüzgarlara, kar yüküne karşı güvenli olmalarıdır.

Son yıllarda hafiflik ön plana çıksa da bu çadırlar daha kalın pol, kalın kumaş kullanılması sebebiyle standart bir çadırdan daha ağır olmaktadır. Yine yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bu çadırlar kubbe şeklinde tasarlanmıştır. Bunun sebebi kar birikintilerini üzerinde tutmadan akıp gitmesini sağlamaktadır. 4 mevsim çadır fiyatları ise diğer standart çadırlara nazaran daha pahalıdır.

Kışlık Uyku Tulumu

Kışlık Uyku Tulumu

Geldik en önemli kış kamp malzemesi olan uyku tulumuna. Bir barınağınız veya çadırınız var. Fakat uyuyabilmeniz için bir alan yoksa işiniz zor. O soğuk kış aylarında uyku tulumunuz yoksa kendinize ağaç dallarından bir yatak yapabilirsiniz. Fakat muhtemelen sabah donmuş ve Allah korusun ölmüş vaziyette uyanabilirsiniz. (Her zaman en kötüyü düşünmek gerekir.) Bu nedenle kış şartlarına uygun bir uyku tulumu kış kampı için en iyi seçim olacaktır.

Aldığınız uyku tulumu yazlık veya kışlık farketmez mumya tipi uyku tulumu olmalıdır. Çünkü bir elbise misali vücudunuza tam olarak oturacaktır. Uyku tulumu sıcaklık değerleri tamamen ekstrem durumlar içindir. Yani -20 yazabilir. Ancak -20 derecede sizi öldürmese de tabiri caizse süründürebilir. Bu nedenle kampa gideceğiniz yerin ortalama sıcaklıklarını bilmeniz önemlidir. Türkiye’de illerin ortalama sıcaklıklarını https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx#sfU adresinden öğrenebilirsiniz.

Eğer yeterli bütçeniz varsa kaz tüyü uyku tulumu alabilirsiniz. Fakat yeterli bütçeniz yoksa sentetik uyku tulumu ile yola devam edebilirsiniz. Unutmayın uyku tulumu sizi ısıtmaz. Sizin vücut sıcaklığınız uyku tulumu içerisinde ısınmanızı sağlar.

UYKU TULUMLARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN UYKU TULUMU KATEGORİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Ekstra olarak bir başlık açmayacağım kamp matı için. Uyku tulumunuzun altında mat kullanmanız yalıtım açısından fayda sağlayacaktır. Fakat mat yerine ağaç yaprakları, ağaç dalları ve hatta kar bile kullanabilirsiniz.

Kış Kampı İçin Bot

Kış Kampı İçin Bot

Bir diğer önemli kış kampı malzemesi de bottur. Kış kampı için bot, önem derecesi yüksek malzemelerden biridir. Çünkü insan ayaktan üşümeye başlar. Ayaklarınızda su geçirmeye ve bileklerinizi örten bir bot bulunması her daim soğuk havalarda sizin faydanıza olacaktır.

Kış Kampı İçin Giyinme

Kış Kampı İçin Giyinme

Kış kampında giyinme en önemli hususlardan biridir. Öyle bir denge kurmalısınız ki hem sizi terletmemeli hem de sizi üşütmemeli. Yürürken vücut sıcaklığını kendi dengesini kuracaktır. Fakat durduğunuz anda vücut sıcaklığınız düşmeye başlar. Bu nedenle giydiğiniz dış kıyafet üzerinde erişebileceğiniz ek yerler olmalıdır. Durduğunuz anda ek bölümleri çıkarabilmeniz veya tekrar giyebilmeniz gerekmektedir. Birkaç katman giyinmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Bunu asla unutmayın.

Kış Kampı İçin Diğer Önemli Hususlar

Kış Kampı Malzeme Listesi

Çadır kampı ihtiyaç listesi içerisinde bulundurabileceğiniz diğer malzemeler cep sobası, ahşap kamp mutfağı ekipmanı, kamp matı, plastik şişe (içine dolduracağınız sıcak su ile uyku tulumu içerisinde ısınmanızı ve ayaklarınızı soğuğa karşı korumanızı sağlayacaktır.), tarp ve diğer kamp malzemeleri çantanızda bulunabilir. İhtiyacınız olmayan malzemeleri de mutlaka çantanızda çıkarın.

Kış kampında dikkat etmeniz gerekecek diğer noktalar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yanınızda bulunan kibrit, çakmak gibi ateş başlatıcıları yanınızda bulunan termosta saklayabilirsiniz.
  • Giysilerinizi uyku tulumunuzda saklamanız size fayfa sağlayacaktır. (Bunu es geçmeseniz iyi olur.)
  • Kamp çadırınızda havalandırmaları kapatmayınız.
  • Uyku tulumuyla yüzünüzü kapatmayınız.
  • Yanınızda tarp bulundurursanız rüzgar gelen yöne doğru gererek kendinizi muhafaza altına alabilirsiniz.
  • Hava çok soğuksa sırt çantanızın içerisini boşaltarak uyku tulumunuzun ayak kısmına doğru geçirerek kendinizi koruyabilirsiniz.
  • Her koşulda ateş yakmayı öğrenin.

ATEŞ YAKMAK KONUSUNDA HAZIRLADIĞIMIZ YAZILARIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ.

  • Su şişelerinizi ters olarak muhafaza edin. Bu sayede tabandan donmaya başlayan şişeden kolaylıkla su içebilirsiniz.
Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikParacord Bileklik Yapımı
Sonraki İçerikKamp Yapanlar İçin En İyi Av Bıçağı Markaları
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.