Yaz kampları genel olarak herkes tarafından bilinen ve insanların genel olarak gerçekleştirdikleri eylemler arasında bulunmaktadır. Peki kış kampları? Birçok doğa sever uzun bir kış sezonu beklemek yerine kış kampı kavramını ortaya çıkarmış olmakta ve bu amaçla kış aylarında dahi muhteşem bir kamp deneyimi yaşamaktadırlar. Elbette kış ayları sert bir mevsime sahip olmaktadır ve bu amaçla bazı dikkat edilmesi gereken kış kampı püf noktaları söz konusu olmaktadır.

Güvenli Bir Kış Kampı İçin Yapılması Gerekenler

Kış aylarında da doğa sizi kendisine çağırmakta ve bu tutkunuza ara vermek istemiyorsanız kış kampı uygulamaları kapsamında yapmanız gereken bazı uygulamalar gün yüzüne çıkmaktadır. Bu uygulamalar ile eğlenceli ve tatmin edici bir kamp deneyimini kış aylarında yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirmek adına meteoroloji ve ekolojik bazı kavramları bilmeniz aleyhinize olacaktır. Genel olarak başarılı ve güvenli bir kış kampı geçirmeniz için göz ardı etmemeniz gereken uygulamalar şunlar olmaktadır;

  • İlk olarak kış kampı yapmak istediğiniz noktanın seçiminin etkisi büyük olmaktadır. Kamp alanının gerek rüzgardan korunan ve gerekse elinizden geldiğince biraz daha basık bir yerde olması geceyi oldukça daha az soğuktan etkilenerek geçirmek adına etkili olacaktır.
  • Bölge seçimi yapıldıktan sonra diğer dikkat edilecek nokta çadır kurulumu olmaktadır. Çadırınızı normal olarak kurduktan sonra etrafını kardan duvarlar örerek korumanız kesinlikle soğuktan ve bir çok tehlikeden korunmanız adına yine etkili olacaktır.
  • İkinci bir önemli konu mat seçimi olmaktadır. Mat seçimlerinizde yerin soğuk olması durumunu göz önüne alarak daha kalın ve etkili almanız önemli olmakta ve hatta birkaç tane matı üst üste koymanız yine etkili olacaktır.
  • Diğer önemli konu ise elbette elbiseleriniz olmaktadır. Hipodermi olayı ile karşı karşıya kalmamak adına kıyafet tedariki yapmanız ve daima yanınıza birden fazla yedek üst ve kalın giysiler almanız önemli olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. yazdığın gibi kuytu biyer olması çadır kurulumu için sağdan soldan rüzgar yememeli en önemlisi de malzeme abi üşürsen telafisi yok hasta olursan o kampın bir anlamı kalmıyor yiyecek olarak içini kızıştıran yiyecekler olması gerek hatta viski bile koyulabilir bence 😛 içini sıcak tutar 😀 ama tavsiyem kış kampı yapmayın en iyisi bahar ayları yani kasım ayı ve mayıs haziran ayları… ne çok soğuk ne çok sıcak.

  2. Yazara göre aslında daha eğlenceli olacağı kesin, söylediğiniz gibi çadır kurulacak yerin tabiri caizse dulda bir yerde olmasından tutun etrafının çalılık olması, toğrağın nemine kadar önemli aslında.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.