Uzun zamandır Kuksa Bardak yapmak istiyordum. İlk denememde bardak çatlamıştı. Hem de aşırı derecede. Fakat birkaç gün önce yaş bir dut ağacıyla bir deneme daha yapmaya karar verdim. Oydum ve birkaç gün kadar beklettim. Bugün diğer işlemlere başladım. Bayağı aşama kaydettim. Açıkçası bayağı dikkat isteyen ve sabır gerektiren bir iş.

Piyasada kuksa bardak yapıp satan birçok kişi var. Ortalama 80-100 liradan başlıyor fiyatlar. Evet parasını verip alabilirsiniz. Bunda sorun yok. Fakat eğer doğayı gerçekten seviyorsanız ve birşeyler yapmaktan hoşlanıyorsanız, olsa olmasa da alırsınız elinize birşeyler için uğraşırsınız. Elinize ağaç kokusu siner. Kirlenir, pislenir. En önemlisi de doğadan kopmazsınız. Bunlar benim için gerçekten önemlidir.

Geleneksel Bir Bardak

Neyse Kuksamıza dönelim. Kısaca hakkında bilgi vereyim. Kuksa, Finlandiya‘lıların kullandığı geleneksel bir bardaktır. He diyeceksiniz ki bize ne Fin’linin bardağından. Ee doğaya gittiniz. Kamp yapacaksınız. Cam bardak mı kullanacaksınız? Ee nerde kaldı doğayla iç içe yaşamak? Bu nedenle bence doğa sever biri için gerekli bir alet, gereçtir kuksa.

Kuksa yapmak, hem kolay hem de zordur. Hem zevkli hem sıkıcıdır. Sürekli eliniz çalışır. Küçük küçük darbeler ile inceltir, formuna getirirsiniz. Bir taraf diğer tarafla eşit olmaz. Onu düzeltmek için tekrar çalışırsınız. Hem eliniz çalışır hem de beyniniz. Bu benim fikrimdir. Sonraki işlemlerde ise yine önemli kısımlar mevcuttur.

Ağacı, tamamen doyurmak için farklı işlemlerden geçirirsiniz. Tüm ince işler bitince ince kum zımparası ile bardağınızda pürüz kalmayana dek zımpara işlemini devam ettirirsiniz. Sonrasında ise yağlama işlemini yaparsınız. Dış yağlamayı yaptıktan sonra kurumaya bırakırsınız. Bu işlem ortalama 24 saattir. Sonrasında iç yağlamayı yaptıktan sonra ise yine 24 saat kurumaya bırakın. Her şey bittikten sonra bardağınız hazır durumda.

Şimdi bu noktada bir ekleme yapmam gerekiyor. Yağda kaynatma işlemini yapanlarda var. Bende denememde bu işlemin olmayacağı kanısına vardım. Zeytinyağında bardağı kaynattığınız taktirde yanmış yağ kokusu alıyorsunuz. Bu nedenle yağda kaynatma konusunu es geçmeliyiz. Asıl yapılması gereken keten yağı ve benzeri bitkisel yağlar ile bardağı yağlamanız. Sürdüğünüz yağı elinizle olabildiğince yedirmelisiniz. Belirli aralıklar ile bardağınızı yağlama işlemini tekrar etmelisiniz.

Kuksa Bardak’ta Hangi Yağı Kullanmalıyız?

Kuksa bardak yapım aşamasında ve sonraki işlemlerde zeytinyağı, keten yağı, tik yağı gibi yağları kullanabilirsiniz.

Kuksa Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuksanızın dışını belli aralıklar ile yağlamanız gerekmektedir. Bu işlem önemlidir. Ayrıca kuksanızı kullandıktan sonra ise asla ıslak bırakmayın. Islak bırakmanız durumunda bardağınız aşınacaktır ve kısa sürede kullanılamaz hale gelecektir. Yine zaman zaman kuksanızın içini zeytinyağı ile yağlamanız ve iyice yedirmeniz gerekebilir.

6 YORUMLAR

  1. Bir tane hediye isterim 🙂 Süs olarak asarım bir yere hatıra olsun 🙂 Arkasınada yazarsın Doğablogundan Fakir Yazar’a hediye diye 🙂 Vallahi çok mutlu olurum diyeyim şimdiden D: zorla istedim gibi oldu biraz hediye ama 😛

  2. Merhaba ben kendim bir kaç kez yapmayı denedim ama her seferinde hüsran ile sonuçlandı. En son yaptığımı 2 kere kullana bildim sonra çatladı. Geçen hafta bir siteden alış veriş yaptım bushcraft bıçak ve kamp çadırı aldım. Kampanya vardı belirli bir limitin üstüne kuksa bardak hediye ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.