Doğa aşkı her insanın içerisinde bir yerlerde yer alan ve zaman zaman kıvılcımlanan sönmüş bir yanardağ gibidir. Günümüzde bu kıvılcımı bir kesim, kamp yapmak suretiyle gidermektedir. Çocukluğumda köyümde geçirdiğim vakit, sanırım bir daha karşıma çıkamayacak. Ancak bunu kamp yaparak, vaktimi doğada değerlendirerek kullanmak sanırım en doğru tercihim.

İşim nedeniyle çok sık kamp yapamasam da kamp çantası daima hazırda durmaktadır. Kamp malzemeleri, çantada sanki her an gidecekmiş gibi hazır dururken, zaman zaman bana gelen ilham ile bir anda kendimi doğada buluverir oluyorum. İşte bu nedenle sizlere bu yazımda çantamda ne gibi malzemelerin bulunduğu iletmek istiyorum.

Kamp Çantamdaki Kamp Malzemeleri

Kamp çantamın ana malzemeleri uyku tulumu, kamp çadırı ve kamp bıçağı diyebilirim. Elbette bunlar dışında yer alan birçok malzemem var. Bir yandan da tamamlamaya çalışıyorum. Mesela bir diğer önemli malzemem de kafa lambam. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi kamp çantası demezsem olmaz. İki tane çantam var. Biri sürekli kullandığım, diğer çanta da yeni aldığım. Yeni dediysem de ikinci el aldım. Karimor Panther marka model bir çanta. İlk çantam beni bugünlere getirse de çok da sağlam sayılmazdı. Kolları çok sağlam değil ve sürekli tehlike altındaydı. Yeni çantam ise biraz dar olması nedeniyle çadır ve tulumu koyarken sıkıntı olsa da işimi görecek gibi.

Gelelim çantamda yer alan malzemelere;

 • Kamp çadırı
 • Uyku tulumu
 • Kamp bıçağı
 • Kamp matı
 • Kafa lambası
 • Kamp lambası
 • Kamp çaydanlığı
 • Magnezyum taşı
 • Polar
 • Çakmak
 • Şişme yastık
 • Yağmurluk
 • Tava
 • Çakı
 • Balta
 • Matara
 • Halat
 • Paracord
 • Yedek pil
 • İlk yardım malzemeleri

Kamp Çadırı

Forclaz 2 Kamp Çadırı

Çadırı, Decathlon üzerinden indirim ile aldım. Forclaz 2 Outdoor Kamp Çadırı, büyük bir indirim ile almıştık 2 adet. Şu ana kadar bir kere kullanma fırsatım oldu. Diyeceğim şu ki hem geniş hem kaliteli bir çadır. Çadır hakkında daha sonra bir inceleme yazacağım inşallah.

Normal fiyatı 400 TL olan bu çadırı, 200 TL indirim ile 200 TL’ye almıştım. Sonrasında 1 adette bir dostuma aldık. Çadırın tek kötü yanı 3,5 kg ağırlığı. Bu arada çadır çift katlı. Yani dış katmanı çıkararak yazın tente olarak da kullanabilirsiniz. Çift kapılı ve aynı zamanda sinekliği bulunmakta. Bir de bagajı bulunuyor. Bagaj kısmına 2 adet çanta sığabilir.

Uyku Tulumu

Husky Monti New -11 C Uyku Tulumu

Birkaç ay önce almış olduğum Husky Monti -11 uyku tulumu tek kelime ile mükemmel. Hem büyük ve geniş hem de sıcaklığı ile gayet güzel duruyor. Fiyat olarak tulum 330 TL. Tulum 1800 gr ağırlığa sahip. Ağırlığı dışında bir kötü tarafı da toplu haldeki ebadı. Zaten çantamda en çok çadır ve tulum ağırlık yapıyor ve yer kaplıyor. Elbette paranız çokça bunları da küçülterek hem ağırlık hem yer kazanabilirsiniz.

Kamp Bıçağı

Çift Ağız Bıçak

Kamp bıçağı olarak Bora kullanmaktayım. Ele oturması, kesmesi gayet iyi olsa da bir el yapımı bıçak sayılmaz. Bu nedenle elbette ki önceliğiniz el yapımı bıçak olmalı. Kullandığım bıçak hakkında bir yazı yazmıştım.

Hangi Kamp Bıçağı Kullanıyorum?

Bu bıçağı yaklaşık 3 yıl önce 180 lira gibi bir fiyata satın almıştım. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Bıçak dışında çantamda çakı da bulunuyor.

Kamp Matı

Kamp Matı

Şu anda kamp matı olarak Decathlon’dan almış olduğum M200 Kamp Matı kullanmaktayım. Eğer vahşi kamp yapmıyorsanız ve uyku tulumu kullanıyorsanız, mat sizin için çok önemli bir malzemedir. Bu matı 30 liraya satın almıştım.

Kafa Lambası

Kafa Lambası

Kafa lambası olarak 2 farklı cihazım var. Öyle marka bir şey değil. Herhangi bir yerde bulabileceğiniz sıradan bir şey yani. Ancak bir tanesi oldukça iyi ışıtıyor. Üstte gördüğünüz kırmızı olan lamba. Bunu 22 TL almıştım. Diğeri ise 12 TL olan bir ürün.

Kamp Lambası

Kamp Lambası


Kamp lambasını gece yatarken çadırın içerisinde kullanıyorum. Sabaha kadar açık kalıyor genelde. Aldığım günden bu yana hiç pil değiştirmedim. Çok iyi olmamasına rağmen iş görüyor. Fiyat olarak ise sadece 3 TL.

Kamp Çaydanlığı

Kamp Çaydanlığı

Yine Decathlon’dan almış olduğum kamp çaydanlığı oldukça iyi iş görüyor. 40 lira gibi bir fiyata almıştım. Çok küçük değil iki kişi ortalama 1,5 bardak çay içebilir. Isınması da hızlı. Almak isteyenlere stoklarda yakalayabilirseniz tavsiye ederim.

Magnezyum Taşı

Magnezyum Taşı

Çantamda iki adet kamp magnezyum taşı bulunuyor. Birisi yukarıda gördüğünüz, Aliexpress’ten alınma. Diğeri ise yine aynı yerden alınma ama daha basit olanı. Bu 5 lira sanırım. Diğeri de 2 lira. Aynı ürünler Türkiye’de 45 TL ve 20 TL. Siz düşünün gerisini 🙂

Çakmak

Çakmak

Her ihtimale karşı çantamda bir de çakmak bulunuyor. Bu çakmak aynı zamanda meşhur Marshmallow pişirmek için de işe yarıyor. Bu çakmak da hediye gelmişti.

Polar

Polar

Çantamda bir tane de polar battaniye bulunuyor. Hem çok yer kaplamıyor hem de oldukça hafif. Aynı zamanda da gayet iyi iş görmekte.

Şişme Yastık

Kamp Yastığı

Belki lüx olsa da yine de çok az yer kaplaması nedeniyle çantamda yer alıyor. Şişme kamp yastığı yine Decathlon üzerinden 10 lira gibi bir fiyata satın almıştım.

Yağmurluk

Yalova Kampı Fotoğrafları

Yine Decathlon üzerinden almış olduğum bu yağmurluk sadece 12 lira. Çok iyi bir ürün olmasa da yine de aşırı yağmurlarda sizi biraz da olsa korumakta. Yalnız durum şu ki yukardan yağmurluktan akan su paçalarınıza yani pantolonunuza gelebiliyor. Aman dikkat!

Tava

Kamp Tavası

Çok basit bir kamp tavam var. Sadece 5 liraya aldığım bu ürün çok iyi değil. Ancak yoklukta iş görmektedir. Normalde sapı olan bir tavaydı bu. Ancak ben iki delik açarak askılık taktım ve ağaca asarak ateşin üzerinden pişirim yapabiliyorum.

Çakı

Çift taraflı Sivas çakısı

Kamp bıçağı dışında çantam da bir de çakı bıçağı bulunuyor. Yine 15 – 20 lira gibi bir fiyata aldığım bu ürün zor zamanlarda işimi görmekte.

Balta

Kamp Baltası

Balta bir kampçı için önemli bir malzeme. Çok küçük bir baltam var. İşimi görüyor. Sanırım 20 liraya almıştım. Yalnız şu anda sapı kırık. Bu nedenle kullanamıyorum. Ancak yine belirtiyorum. Bir kampçı için balta önemlidir. Tabi bıçakta işinizi görecektir.

Matara

Matara

Matara dediysem yanlış anlaşılmasın. A101’den 4 liraya aldığım plastik su kabı. Kapağı bulunması nedeniyle iyi iş görüyor. 0.75 ml bir kapasitesi var.

Halat

Halat

Çantamda 10 metre sağlam bir halatım var. 15 liraya almıştım. Halat deyip geçmeyin, çok önemlidir. Gece yatarken yiyeceklerinizi ve çantalarınızı ağaca asabilirsiniz. Bu sayede hayvanlardan da korumuş olursunuz. Barınak yaparken, güvenlik çemberi oluştururken işinizi görecektir.

Paracord İp

Paracord İp

Paracord ip halattan daha fazla işinizi görecektir. İçerisinde 7 adet ip bulunmakta. Dış kılıfı ile toplamda 8 adet ipiniz olacaktır. Barınak yaparken, avlanırken kullanabilirsiniz. Ben Aliexpress üzerinden almıştım 100 inç kadar. Toplam 52 metre paracord ipe 24 lira gibi bir rakam ödedim.

Yedek Pil

Yedek Pil

Çantamda ayrıca lambalar için yedek pil de bulunuyor. Su geçirmez naylon poşet içerisinde saklamaktayım.

İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası

Yine su geçirmez bir torba içerisinde neşter, sargı bezi, plaster, yara bandı, bandaj gibi malzemeler bulunmakta.

Son Olarak

Gördüğünüz gibi kamp çantam bu malzemelerden oluşuyor. Her biri değerli bunların. Elbette çıkaracağınız veya ekleyeceğiniz malzemeler olacaktır. Ancak genel itibariyle basit bir çanta bu şekildedir.

4 YORUMLAR

 1. Gerçekten güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler. Yıllardır niyet ederim bende başlangıç için güzel bir liste oldu verdikleriniz. Bıçak olarak leatherman wave almıştım bir gün kamp yaparsam yarar işime diye. Sıra zannımca çadırda 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.