Likya Yolu yaklaşık 535 km uzunluğunda görülebilecek yerler, ilk ve sonbahar mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Muhteşem mercan ormanları, birbirinin güzel antik kentleri ve 2007’deki Türkiye’nin en güzel görüntüsü Galidonya Deniz Feneri ve Likya Yolu benzersiz bir yürüyüş deneyimi sunuyor.

Fethiye ve Antalya Körfezi arasında uzanan ve şu anda Teke Yarımadası adı verilen bölgede Anadolu’nun en eski uygarlıklarından biri olan Likya kuruldu. Likya Yolu, antik Lykia sınırları içerisindeki yerleşim devletlerini tarihsel kaynaklara bağlayan devriyeler tarafından yaratılan bir ulaşım sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Eski yerleşimler, köyler ve muhteşem sahne, Toros dağlarının zengin faunası ve florasında kırmızı çam ormanlarının denize paralel uzandığı yol ile yüz yüze oldukları için çok etkileyicidir. Akdeniz’in en bozulmamış vadilerinden Toros dağlarının zirvelerine kadar uzanan; Likya’nın en önemli antik şehirlerinden olan Xanthos, Patara, Olympos ve Phaselis, dünyadaki 10 en iyi uzun mesafe yürüyüş yollarından biri olarak gösterilmektedir.

Bazı dağların tepelerinde inşa edilmiş ve şu anda sadece 19 antik kentten az sayıda olduğu bilinen bu eski hac yolu hoş bir yürüyüş yolunu vaat ediyor. 509 km uzunluğundaki Fethiye-Antalya, Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolunu planladı, 1992 yılında Lykia Güzergahı çalışmaları başladı ve 1999’da açıldı.

Likya Yolu Rota Bilgileri

Likya Yolu, 4 ana rotadan oluşmaktadır.

Likya Yolu Rotaları

Kelebek Vadisi

Likya Yolu’nun ilk bölümü, Faralya, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos ve ince kumlu eski bir liman bölgesi olan Patara’yı içermektedir.

Likya yolu

Kırmızı çam ormanı arasındaki arazi Gelidonya Deniz Feneri yolunun yol kenarı yollarının görünümünü de tatmin edici bulmuyor. Korsan Koyu (Melanippe), güzellik ve göz alıcı kayalardan en dikkat çeken noktalardan biridir. Akdeniz’in Antalya’nın en uç noktası olan Taşlı Burnu olarak da bilinen Gelidonya Burnu, Antalya’nın Teke Yarımadası’nın güney ucundaki Kumluca’daki Mavi kent Beldesi’nin Karaöz semtinde bulunuyor.

Gelidonya Deniz Feneri

Gelidonya Deniz Feneri yolunda 2007 yılında Türkiye’nin en güzel görünümü seçildi. Likya Yolu’ndaki doğa yürüyüşü, tarihin derinlikleri ile bugünün derinlikleri arasında oluşan bir zaman tüneli içindeki bir yürüyüşe benzer.

Eski Likya Yolu

Gelidonya Deniz Feneri’nden üç ada manzarası 1934 yılında Fransızlar tarafından yaptırılan Gelidonya Deniz Feneri Karagöz den. Ayrıca 7 km 9 km yol sürmek mümkündür, ancak yürümenin en iyi yolu budur. Kırmızı çam ağaçları arasında uzanan son 2 km’ye yürüyerek ulaşılabilir.

Likya Yolu’nda Görülmesi Gereken 13 Antik Kent

Likya Yolu, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yollarından birisidir. 535 km uzunluğa sahip bu tarihi antik yol, Muğla Fethiye’den başlayarak Antalya Geyik Bayır’ına kadar devam eder. Yol boyunca Akdeniz’in o muhteşem mavisinden Antik Likya döneminin eşsiz tarihine, bakir kalmış birçok güzel koylardan doğallığın hüküm sürdüğü dağ ve ova köylerine kadar birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Likya Yolu birçok antik kenti görme fırsatı sunuyor. İşte Likya Yolu’nda görülmesi gereken 12 Antik Kent:

Likya Yolu Rotaları

1.Pınara

Fethiye ile arasında 45 km olan bu antik kent Minare Köyü civarında. İsmi eski Likya dilinde “yuvarlak” olan “Pinara” dan geliyor. Mitolojide anlatıldığına göre Xanthos’un nüfusunun aşırı artmasıyla yaşlı bir grup yuvarlak bir tepede bu antik kenti kurmuşlar.

2.Pydnai

Fethiye’deki Patara kumsalın batısında bulunan bir antik kenttir. Kentin kale surları halen varlığını sürdürüyor.

3.Letoon

Bu antik kent, Fethiye yakınlarında 65 km uzaklıkta bulunan Kumluova Köyü civarında. Mitolojiye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’dan adını almış. Bu antik kentte 3 tapınak bulunuyor. Kuzeydeki Leto’ya, ortadaki Artemis’e, güneydeki ise Apollon’a adanmış. Kentin kuzeyine bir tiyatro da bulunuyor. Bu antik kent M.S. 7. Yüzyılda terk edilmiş.

4.Xsantos

Fethiye-Kaş istikametinde 70 km’de bulunan bu antik kent, Likya’ya başkent olmuş. Kentteki kalıntılar arasında lahit ve kaya mezarları, dikme mezar anıtları ve tiyatro bulunuyor.

5.Apollonia

Kaş ilçesinin Kılıçlı Köyü’nde yer alan antik kent Kaş’a 22 km mesafede.

6.Aperlai

Kaş ile Kekova arasında yer alan Sıcak Yarımadası’nın eteklerinde bulunuyor.

7.Simena

Kaş ile Finike arasında bulunan Kaleköy olarak bilinen bir antik kent.

8.Myra

Antalya ilinin Demre ilçesinde bulunan ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Pavlus’un piskoposluk yaptığı antik kent.

9.Belos

Belos, Finike yakınlarında Belen Köyü civarında yer alıyor.

10.Olympos

Antalya’nın 80 km güneyinde yer alan bir antik kent.

11.Phaselis

Kemer yakınlarında bulunan ve Olimpos Ulusal Parkı’nda yer alan bir antik kent.

12.İdyros

Kemer’in Ay ışığı Koyu yakınlarında bulunan bu antik kent Antalya Müzesi tarafından yapılan kazıyla ortaya çıkarılmış.

13.Sidyma

Doğa tarafından oldukça büyük tahribata uğrayan antik kentlerden bir tanesi olan Sidyma Likya Tanrılarına yapılmış olan birçok sayıda tapınak ve kaya mezarlar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.