Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 8. sırada yer alan Manaslu Dağı, 8163 metre yüksekliğe sahip. Nepal sınırları içerisinde yer alan Manaslu, bölgede Kutang ismi ile anılmaktadır. Yerel dilde Ruhlar Dağı anlamına gelmektedir.

Himalayalar’da 14 Zirveden Sadece Biri

Himalayalar‘da yer alan 8 bin meterelik 14 zirveden biri Manaslu Dağı. Oldukça sert iklim ve doğa koşulları olmasına rağmen amatör dağcılar tarafından tercih edilen bir dağ. Büyük çığ riski taşıyan bir dağdır. Nitekim daha önce yaşanan felaketler bunun kanıtıdır. Ayrıca geniş sırt ve buzul vadileri sayesinde tırmanış nitekim kolaydır. Ayrıca tam 177 kilometrelik trekking yürüyüş yolu mevcuttur ve dünyadaki en popüler yollardan biridir.

Manaslu Dağı Konumu

Manaslu Dağı, Himalayalar Masifi’nde yer alıyor. Annapurna Dağı‘nın 40 kilometre batısında yer alıyor.

Manaslu bölgesi aslında başlı başına bir masif sayılabilir. Çünkü Manaslu Masifi’nde ana zirve yani 8163 metrelik zirveden hariç,  Himalchui (7,893 mt.), Ngadi Chuli (7,871 mt, Shringi (7,187 mt, Langpo (6,668 mt) ve Saula (6,235 mt) gibi 5 önemli dağ daha bulunmaktadır.

Manaslu Dağı Zirve Yürüyüşleri

Manaslu Dağı her ne kadar kolay 8 binlik gibi görünse de göründüğü gibi değildir. Özellikle çığ tehlikesi bu dağa tırmanmayı zorlaştırmaktadır.

Manaslu Dağı’na ilk tırmanış denemeleri 1950 yılında Harold William ”Bill” Tilman, isimli bir İngiliz dağcının düzenlediği keşif gezisiyle başlamıştır. Aslında Annapurna Dağı‘na ulaşma çabaları sırasında tesadüfen Manaslu’ya giden bir rota keşfedilmiştir. 1950-1955 yılları arasında Japon ekipler tarafından tırmanış denemeleri olsa da 7750 metreye kadar ulaşabilmişler fakat zirveyi görememişlerdir. Manaslu Dağı’na ilk başarılı tırmanış 9 Mayıs 1956‘da Japon Toshio Imanishi ve Gyalzen Norbu isimli dağcılar tarafından yapılmıştır.

Manaslu Dağı’na ilk başarılı Türk çıkışı oksijen tüpü kullanmadan 25 Eylül 2013 tarihinde Tunç Fındık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Manaslu Dağı Faciaları

Manaslu Dağı’nda kayda geçen ilk facia 1972 yılında gerçekleşmiştir. Dağa tırmanmaya çalışan büyük denilebilecek bir ekip 6500 metrede kamp yaptıktan sonra tırmanışa devam ettikleri sırada dağcıların üzerine çığ düşmüştür. Ve bu facia da 15 dağcı hayatını kaybetmiştir.

Manaslu Dağı’nda kayda geçen ikinci facia Eylül 2012’de yine çığ düşmesi sonucu 12 dağcı hayatını kaybetmiştir. Kaybedilen dağcıların bir kısmı kötü hava koşulları nedeniyle aksayan arama kurtarma çalışmaları sırasında ölmüştür.

1 YORUM

  1. Sanırım tırmanması okadar zor olan bir dağ değil ölüm nedenleri sadece çığ düşmesine dayalı. Dikkat etmek gerek.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.