Pakistan‘ın Kaşmir bölgesinde Himalayaların batısında Karakum Sıradağları üzerinde yer alan Nanga Parbat, dünyanın en yüksek dokuzuncu dağıdır. Yüksekliği tam 8126 metredir. İsmi Urduca dilinde Çıplak Dağ anlamına gelmektedir.

Tüm bunların dışında diğer bir özelliği de dünya literatüründe Katil Dağ olarak anılmasıdır. Bunun nedeni de tırmanması en zor dağlardan biridir ve bugüne kadar K2 dağı ile birlikte kış tırmanışı yapılmamış iki dağdan biridir.

Nanga Parbat Dağı

Nanga Parbat Dağı Genel Özellikleri

Nanga Parbat üç yüzlü bir dağdır. Bunun nedeni de üçgen piramit biçiminde olmasıdır. Bu üç yüzün isimleri sırasıyla Diamir, Raikhot veRupaldir. Bunlardan güney/güney doğu yüzündeki Rupal Duvarı, 4600 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağ duvarıdır. Bu nedenle Nanga Parbat, kendinden daha yüksek pek çok 8.000 metrelik dağdan daha iyi bilinir.

Nanga Parbat Dağı Yüksekliği

Tüm bunları bir kenara bırakacak olursak Nanga Parbat dağına ilk tırmanma girişimini 1895 yılında İngiliz bir dağcı gerçekleştirmiştir. Albert F. Mummery isimli İngiliz dağcı dağın Diamir isimli yüzünden 6500 metreye kadar tırmanmayı başarmıştır. Buradan devamını getiremeyince dağın Rakhiot yüzünden yeni bir denemede bulunmuşlar fakat Mummery ve peşindeki iki rehber hayatını kaybetmiştir.

Daha sonra 1930, 1932 ve 1934 yılında Alman dağcılar tarafından denemeler yapılmıştır. Fakat bu denemelerden hiçbiri başarılı olmadı. Ve yine bu denemelerin her birinde ölümler ortaya çıktı. Yine 1937 yılında Alman dağcıların denemelerinde 16 kişi hayatını kaybetti.

Dağa ilk çıkış 1953 3 Temmuz’da  Avusturyalı dağcı Hermann Buhl tarafından, dağın Rakhiot yüzünden yapıldı.

3 YORUMLAR

  1. İlginç bir yazı olmuş. Gerçekten de etkileyici bir dağ gibi duruyor. Araştırdığım kadarıyla yazanlar da doğru. Bu tarz paylaşımlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.