Pakistan ülkesinde yer alan ve yerel halk dilinde Çıplak Dağ ve Katil Dağ olarak anılan Nanga Parbat Dağı maalesef yeni bir üzüntüye neden oldu. 8126 metre yüksekliğe sahip olan Nanga Parbat, daha önce kış tırmanışına tanık olmamıştı.

Bugüne kadar Katil Dağ yani Parbat’ta herhangi bir dağcı veya dağcı ekibi kış tırmanışını başarıyla tamamlayabilmiş değil. Daha önce birçok dağcı da bu daha tırmanış gerçekleştirirken hayatını kaybetmişti. Son olarak ise Nanga Parbat Dağı kış tırmanışı için bölgeye giden Fransız dağcı Elisabeth Revol ve Polonyalı dağcı Tomek Mackiewicz – Tomasz Mackiewicz ikilisinden üzücü haberler geldi.

Hastalık, Soğuk ve Ölüm!

Elisabeth Revol

Bölgeye kış tırmanışı için giden Fransız dağcı Elisabeth Revol ve Polonyalı dağcı Tomek Mackiewicz ekibi yaklaşık 7400 metre yüksekliğe kadar çıkmayı başarmış. Fakat daha ileriye gidemeyen ekip dönüş yolunda havanın kötüye gitmesi ve Tomek’in hastalanmasıyla birlikte büyük bir sorun yaşamış durumda.

Dönüş yolunda rahatsızlanan Tomek, daha fazla devam edemeyerek bölgede 7280 metrede kaldı. Elisabeth, bir yere kadar Tomek’e yardım etse de sonunda yardım çağrısı için aşağı inmeye başladı. O sırada Tomek ise çadır içerisinde yiyecek bir içecek ile beklemede kaldı. Elisabeth uydu telefonu ile yardım çağrısı iletmeyi de başarmış durumda. Ancak Pakistan hükümeti, helikopter kaldırmak için 50.000 Euro nakit teminat istedi ve bunun için dünya genelinde bir bağış yapıldı. Saatler içerisinde ise bu bağış 115 bin euro olarak toplandı.

Fransız Büyükelçiliği ve Polonya Büyükelçiliği kurtarma organizasyonunu organize ederek kurtarma operasyonu ve mali güvenceyi vererek dağcılar için gerekli adımları attı. Bölgede K2 kış tırmanışı için bulunan Polonyalı ekibin kalan kısmı 5 kişilik bir kurtarma timi helikopter ile beklemeye başladı.

Kurtarma operasyonunun yarın başlayacağı ve K2 ana kampından alınacak kurtarma timinin yüksek oksijen desteğiyle Nanga Parbat’ta belirli bir noktaya bırakılarak önce Elisabeth’i kurtarmak adına hızla tırmanışa geçmesi planlandı. Elisabeth, 6700 metreye kadar çadır veya herhangi bir ekipman olmadan inmeyi başardı. Tomek ise -60 derece soğukta belinden aşağısı donmuş vaziyette çadırda kurtarılmayı bekliyor.

Son Umutlar

Tomek Mackiewicz

Elisabeth, zor da olsa 7280 metreye kadar indirip çadıra bırakmıştı. Elisabeth ise ana kamptan gelen bilgiler doğrultusunda 6670 metreye kadar inmiş durumdaydı. Diğer taraftan Elisabeth’ten gelen bilgilerde ayak parmaklarının donduğu biliniyoru.

Gelen güncellemeler ise havanın kötüye gitmesi nedeniyle helikopterin Tomek’e yardım edemeyecek durumda olduğu yönünde. Olası bir kurtarmaya karşılık bölgede hastanelerden acil durum için ekipte getirildi. Helikopterler kurtarma için girişimde bulunsa da Urdukas’a kadar ulaşabildiler.

Helikopter operasyonunun kötü hava nedeniyle askıya alınmasından sonra alternatif olarak 4 Pakistanlı taşıyıcı Skardu’dan havalanarak Parbat’a 6200 – 6300 metreye ulaşması konusunda uzlaşılmaya çalışılıyor.

Gelen güncellemelere göre helikopter K2 ana kampa ulaştı. Kurtarma ekibini Nanga Parbat’a bırakmak için yola çıkmaya hazır durumda. Kurtarma ekibinden 4 kişi arasında Adam Bielecki ve Denis Urubko hızlı ve seri olmaları nedeniyle dağa tırmanacaklar. Geride kalan Piotr Tomala ve Jarosław Botor ise arkadan takip ederek ilk yardım malzemelerini taşıyarak kurtarma noktasına ulaşmaya çalışacaklar.

Kurtarma ekibi 5700 metreye ulaşsa da Elisabeth’in şarjının bitmesi nedeniyle iletişim kurulamıyor. Plan şu önden giden ekip Revol’ü ikinci ekibe teslim etmek üzere aşağıya indirecek. Sonrasında ise tekrar Tomek’e ulaşmaya çalışacak.

Bu arada şunu da eklemekte fayda var. Kurtarma operasyonu için gönüllü olarak tırmanan Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala ve Jarosław Botor isimli dağcılara cesaret madalyası verilmesi için dünyada kampanya başlatıldı. Sloganı ise “Kahramanlar mutlaka pelerin giymezler; bazı zamanlar, kazma, krampon ve kask giymek zorunda kalırlar.” şeklinde.

Gelen son bilgilerde ekibin Revol’e ulaşmasına 3 – 4 saatlik bir süreç var.

Son duruma göre Bielecki ve Urubko 6100 metrede Elisabeth’i aldı ve teslim etmek için aşağıya inişe geçti. Bunun sebebi Revol’ün el ve ayaklarındaki donma.

Maalesef son gelen bilgilere göre kötü giden hava ve aradan geçen süre nedeniyle Tomek’in ölmüş olma ihtimali ve Elisabeth’in verdiği “Tomek yürüyemiyor ve alt ekstremitelerinde ciddi donmalar var.” açıklaması sonrası kurtarma ekibi onunla beraber Parbat’tan ayrılacak. Yani Tomek Mackiewicz için herhangi bir operasyon yapılmayacak.

Daha önce Nanga Parbat Dağı hakkında yazdığımız yazıyı da okuyarak dağ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nanga Parbat Dağı – 8126 mt

GÜNCELLEME

Elisabeth Revol

Son duruma göre Elisabeth Revol, şu anda tedavi altında. El ve ayak parmakları donma nedeniyle şu anda kullanılamaz halde. Ancak Tomasz Mackiewicz için maalesef hava muhalefeti nedeniyle ve çok zaman geçmesi nedeniyle bir kurtarma operasyonu düzenlenmedi.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikDoğada Güneşin Batış Süresini Tahmin Etme
Sonraki İçerikEn Ucuz Kamp Malzemeleri Listesi
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

2 YORUMLAR

  1. Aslında en büyük sorun pakistan yönetiminde gibi dağ senin dağın kurtarmak için para istiyorsun. İlginç. haber ve bilgiler için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.