Yaşamımız boyunca yaşadığımız stresli anlardan kopmak veya kafa dinlemek için doğayı tercih etmekteyiz. Huzur bulmak ve doğanın maviliği, yeşilliği ile vakit geçirmek kesinlikle mantıklı bir seçim olacaktır. Fakat doğada yaşamak için bazı konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle açlık ile mücadele etmek için bilgi birikiminizin olması sizlere daima yarar sağlayacaktır.

Doğada beslenme denildiği zaman akla gelecek en önemli seçeneklerden biri şüphesiz balık avlamaktır. Balık hem protein açısından doğa da kalma sürenizi uzatacak hem de içermiş olduğu besin değeri ile birlikte sizlerin uzunca bir süre tokluk yaşamanıza neden olacaktır. Doğa oltasız balık tutmak ile ilgili fikir sahibi olduğunuzda dilediğiniz gibi balık avlayabileceksiniz. Doğada yaşam için gerekli bilgileri sitemizden elde edebilirsiniz.

Mızrak Yaparak Balık Avlamak

Balık tutmaya karar verdikten sonra doğadan yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Nitekim doğa kendi içerisinde sizlere yardımcı olabileceği birçok maddeyi ve ürünü barındırmaktadır. Öncelikle yanınızda eğer varsa biraz misina ve çengel yeterli olacaktır. Bu ikisini birleştirerek balık tutabilirsiniz. Tek yapmanız gereken misinayı çengel ile birleştirip bir tahta parçasına sarmak.

Oltasız balık tutmak konusunda hiçbir şeyiniz olmadığını düşünelim. Bu aşamada kalın ağaçların dallarından birini alınız. Daha sonrasında varsa bıçağınız herhangi bir uçunu sivri hale getiriniz. Bıçağınız yoksa bile bunu taşla yapabilirsiniz. Belli bir süre sivri yaptıktan sonra ateş yakınız ve direk ateşe tutmadan kor olan bir bölgede bir süre yakınız. Her 10 dakikada bir bir taşa sürterek ağacın ucunu iyice sertleştiriniz. Bir süre sonra ağacın sivri ucu kolay kolay kırılamayacak hale gelecektir ve size suyun altında balık avlayabilmeniz için büyük avantaj sağlayacaktır. Tabi burada dalış becerileriniz ve avlanma yaptığınız bölgede suyun derinliği önemlidir.

Tabi ki suyun içerisinde hareket zor olacağı için kayalık taraflarında bazı balıklar bulunmaktadır. Bunları gördüğünüz anda elinizde ki sopayı mızrak gibi kullanarak doğada balık avlamaya çalışabilirsiniz. Tabi bu zor olacaktır ve sabretmeniz gerekecektir.

Balık Tuzağı Hazırlamak

Balık tuzağı hazırlamak konusunda ise yukarıda belirtmiş olduğumuz sistemin tamamen dışına çıkmanız gerekmektedir. Genelde insanlar kolay bir tuzak hazırlamak için doğadan birçok ağacın dallarını kopararak suyun içerisine bir alan oluşturmaktadır. Balık burada sıkışıp kalacağı için avlanma daha kolay olacaktır.

Doğada Balık Tuzağı Hazırlamak

Bilinen en basit ve önemli balık tuzağı yöntemi üstteki resimde yer alan tuzaktır. Son dönemde kamp yapanlar, doğada uzun süre kalanlar bu tuzağı kullanmaktadır. Bu tuzakla ilgili bir videoyu ilerleyen dönemlerde yükleyeceğiz.

Diğer taraftan avlanma yapabileceğiniz bir diğer yöntem suyun debisinin az olduğu bir yerde, suyun akışını tek tarafa vererek o bölgedeki suyun boşalmasını sağlamaktır. Bu sayede o bölgede olan balıkları görebilir ve elinizle kolayca alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken balığı aldıktan sonra suyu tekrar salmaktır.

3 YORUMLAR

  1. Vay gayet zekice düşünülmüş şelale aktığı yere tuzak kurmak 🙂 birazda balık bilgisi olması gerek her balık yenmiyor bazıları zararlı olabilir 🙂 aç kalmayalım derken sağlıktan olmayalım 🙂 Gayet güzel bir düşünce çok teşekür ederim doğablogu

  2. Oltasız balık tutmak konusunda kendimi yetenekli bulurum, köydeki deremizde elle tuttuğum balıkların haddi hesabı yok, sanırım hayatta en çok zevk aldığım şey, aynı zamanda tuzak kurma konusunda da babam çok iyidir, akşama doğru akıntı olan yere tuzağı bırakır, gece yarısı veya sabah oldumu gider alır, içinde en az 5 tane orta boy diyenileceğimiz balık olur, fazla küçük olanlarını salar diğerlerini alır gelir.
    Bu yazıyı görünce tekrar heveslendim köye gidince bi yoklamayı düşünüyorum dereyi.
    Böyle güzel bi yazı için teşekkürler, ellerine sağlık.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.