Son dönemin popüler kamp aksesuarlarından olan Paracord Bileklik, aslında Amerika doğuşlu bir araç. Aranızda bilenleriniz vardır belki de. Mad Max isimli filmde başrol oyuncusu Tom Hardy tarafından kullanılmış ve o noktadan sonra popüler bir hal almıştı. Fakat asıl doğuşu film ile olmadı.

Amerikan ordusu askerleri tarafından kullanılan ve birçok fonksiyonu olan paracord ipi ile yapılan bu bileklikler, hayatta kalmak için yegane aracınız olabilir. İçerisinde 7 adet ip olan ve her biri ortalama 35 kg taşıma kapasitesine sahip olan bu bileklik ortalama 2.5 metrelik bir paracord ipinden imal ediliyor. Son birkaç yılda oldukça farklı örgü çeşitlerinde bileklikler türedi. Fakat birçoğu sadece süs amaçlı. Amerikan ordusu onaylı paracord iplerin metresi ortalama 5$ gibi bir fiyattan satılıyor.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

Orjinal Paracord Bileklik
Mad Max paracord bileklik

Başlığı bu şekilde atmamın sebebi gerçekten de orjinal paracord bileklik bu şekilde olması. Mad Max filmini izleyip bilekliğe dikkat ettiyseniz bunu görmüşsünüzdür. Bir merak ile bundan birkaç yıl önce bende paracord ip edinip kendim bileklik yapmaya başladım. Hatta birkaç arkadaşıma da hediye ettim. Şimdi paracord bileklik yapımı konusunda sizlere detaylı bir şekilde anlatım sunacağım.

Mad Max Paracord Bileklik yapılmış hali alttaki resim gibi.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

Şu anda elimde paracord ip olmaması nedeniyle sıradan bir ip ile yapımını göstereceğim

1. İpimizi ortadan ikiye katlıyoruz. Resimde gördüğünüz üzere katlama noktası başlangıç olmak üzere bileğimize göre ölçü alıyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

2.Daha sonra ölçünün bitiş noktasında tutuyoruz ve resimdeki hale getiriyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

3.İkinci adımı uyguladıktan sonra alttaki resimdeki gibi sağ tarafta kalan ipi yukarıdan sola atıyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

4. Bu adımda ise solda kalan ipi üstten attığımız ipin altından geçirip daha sonra başlangıç noktasından içinden geçirerek yukarı çıkarıyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

5.Burada ise yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra hafif bir sıkıştırma işleminin ardından son hali aşağıdaki gibi oluyor. Buraya kadar yaptığımız işlemi bu sefer soldan yapıyoruz. Yani bir sağ bir sol şeklinde bu işlem devam ediyor.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

6. Soldan aynı işlemi yapıyoruz. Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

7.Bu işlemleri aldığımız ölçü tamamlanana kadar yapıyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

8.Şimdi burası son adım. Altta gördüğünüz gibi son düğümü attıktan sonra iplerin ucunu son kısımdan çıkarıyoruz.

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

9.Son olarak da iplerimizi başlangıç noktamızda geçiriyoruz. Ardından iplerimize düğüm atarak ucunu yakıyoruz.

 

Mad Max Paracord Bileklik Yapımı

Şu anda elimde paracord ip olmaması nedeniyle sıradan bir ayakkabı bacığı ile yaptım. Daha sonra bu konuyla ilgili bir video çekerek daha net bir şekilde anlatım gerçekleştireceğim. Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.