Kamp malzemeleri içerisinde paracord ip oldukça önemli bir yere sahiptir diye düşünüyorum. Çünkü birçok işi sadece paracord ip ile görebiliyorsunuz. Barınak yapabiliyor, avlanabiliyor, aksesuar olarak kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle paracord, şu anda dünya üzerinde oldukça yaygın olan bir araç konumunda.

Orjinal paracord ipler 250 kilograma kadar kaldırma özelliğine sahiptir. Ayrıca içerisinde 7 adet ip bulunur. Bu da daha fazla ip demektir. Ve bununla birlikte bu ipleri birleştirdiğinizde daha uzun bir ipe sahip olursunuz. Diğer taraftan da bu ipleri tek tek kullanabilirsiniz. Yani bir paracordun içerisinden bir ipi çekip paracordu standart olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Şu anda paracorda en sık rastladığımız yerler paracord bileklik olarak bakabiliriz. Peki nedir bu paracord ve ne işe yarar?

Paracord İp Özellikleri Nelerdir?

Paracord bileklik

Standart bir paracord bileklik ortalama 2.5 metre paracord ipinden yapılır. Bu ipin içerisinde 7 adet daha ip bulunur. Yani 2.5 metreden 7 adet ip 17.5 metre yapar. Buna bir de dış kılıfı eklersek 20 metre ip yapar. Bu da önemli bir avantajdır. Şanssız bir şekilde doğada mahsur kaldığınızı, bir yürüyüş sırasında kaybolduğunuzu ve iki üç günden önce kurtarılamayacağınızı bir düşünün. Ve yanınızda paracord bileklik dışında bir ekipman yok. İşte bu bileklik hayatınızı kurtarabilir. Ne mi yapabilirsiniz? Gelin bakalım.

Paracord bileklik ile karada av hayvanlarına tuzak kurabilirsiniz. Diğer taraftan misina gibi kullanıp balık avlayabilirsiniz. Yine bu iple ateş yakabilirsiniz. Nasıl mı? Yay sistemiyle.

Yay yöntemi ile ateş yakmak

Yay sistemini bilenler vardır. Bir ağaç dalını yay şekline getirir ve gergin bir ip bağlarsınız. Bu ortasından bir yuvarlak oluşturarak başka bir ağaca sararsınız ve bu sayede hızlı bir ivme kazanırsınız. Bu da ateş yakmanıza yardımcı olabilir.

Paracord ip ile ayrıca 250 kg kadar ağır yükler taşıyabilirsiniz. Mesela yüksek bir yerden aşağıya bir yük indirmeniz gerekiyor. Bunu paracord ile yapabilirsiniz. Yani anlayacağınız bir kamp malzemesi olarak paracord oldukça önemli yer kaplar. İçindeki her bir ip 35 kg kadar yük taşıyabilir.

Günümüzde paracord bilekliklere entegre edilen küçük araçlar ile farklı işlemler yapabilirsiniz.

Paracord Bileklik

Mesela yukarıda gördüğünüz paracord bileklik aksesuar olarak kullanılmasının yanı sıra pusula görevi de görmektedir. Ayrıca ortasında gördüğünüz parlak metal ateş yakmak için kullanılabilir. Burada görünmüyor ama hemen altında küçük bir magnezyum taşı yer alıyor. Ve bu iki cismi birbirine sürttüğünüzde kıvılcım çıkarıyor ve size ateş yakma imkanı sağlıyor. Yine bilekliğin içerisine farklı araçlar da entegre edebilirsiniz.

Paracord İp İle Başka Neler Yapılabilir?

Bu ip ile daha birçok şey yapabilirsiniz. Bıçağınızın sapına örgü yapabilirsiniz. Veya aynı şekilde metal mataranıza örgü yöntemiyle bir kılıf yapabilirsiniz. Kemer yapabilir ve birçok şekilde kullanabilirsiniz. Aşağıda paracord ile yapılmış birkaç materyal yer alıyor.

Hatırlayanlar vardır. Geçenlerde yaptığımız çekilişte paracord bileklik hediye etmiştik. Yakın zamanda bir çekiliş daha planlıyoruz. Tabi katılımın yüksek olması gerekiyor. Kamp malzemeleri listesi oluştururken, paracord ip mutlaka yer vermeniz gereken bir ekipmandır. Bunu lütfen unutmayınız.

İyi kamplar. Doğayı sevin ve doğayla kalın..

2 YORUMLAR

  1. o bileklikteki ipi doğada kullanmak için olduğunu hiç düşünmemiştim 🙂 hediye olarak kazandım masamda duruyor şuan 🙂 Teşekkürler Doğa blogu 🙂

  2. Dışarıdan aksesuar gibi görünen bir şeyin aslında hayat kurtaran bir araç olabileceğini hiç düşünmemiştim. çok zekice 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.