Rafting sporu, doğa sporları içerisinde en fazla heyecan veren adrenalini en yüksek olan sporlardan biridir. Ülkemizde de akarsuların bol olması nedeniyle en çok tercih edilen sporlardan biridir. Özellikle Karadeniz Bölgesi‘nin coğrafi yapısı gereği o bölgede bu sporun yapılması daha fazla ön plana çıkmaktadır.

RAFTİNG NEDİR? BAŞLIKLI YAZIMIZI DA OKUYABİLİRSİNİZ.

Rafting sporunda malzeme önemlidir. Fakat malzemeden de önemli bir şey varsa o da ekiptir. Çünkü ekip birbirini kollamak zorundadır. Malzeme konusunda ise kalite önemlidir. Tabi burada şunu da ekleyelim rafting malzemeleri konusunda bireysel anlamda herhangi bir tedariğe gereki yoktur. Çünkü hem bir takım sporu hem de belli tesislerde yapıldığı için rafting malzemeleri tesisler tarafından sağlanmaktadır. Tabi amatör olarak kendiniz veya ekibiniz de -biz önermesek de- bu sporu yapmak isteyebilir. O durumda malzemeleri kendiniz edinemeniz gerekecektir. Ki daha önce de dediğim gibi bu sporda malzeme önemlidir. Şimdi raftingte kullanılan malzemeler nelermiş bunlara bir bakalım.

Rafting Malzemeleri Nelerdir?

Rafting sporu genel birkaç malzemeden oluşmaktadır. Bu malzemeler bu sporun temelini oluşturur.

Rafting Botu

Rafting Botu

Rafting botu minumum 4 kişilik olmaktadır. 4-6-8-10-12 kişilik olabilmektedir. Genel anlamda en çok kullanılan rafting botu 8 kişiliktir. Bot, rafting için önemlidir. Çünkü kalitesiz ve ucuz bir bot ile tehlikeye girebilirsiniz. Öyle ki en ufak bir darbede hasar alacaktır ve botunuz yırtılacak, yıpranacak veya patlayacaktır.

Standart 8 kişilik bir rafting botu fiyatı ortalama 7 bin lira civarındadır.

Rafting Küreği

Rafting Küreği

Rafting malzemeleri arasında rafting küreği bot ile aynı kefeye konulabilir. Yani küreğiniz olmazsa bota yön veremezsiniz veya hareket ettiremezsiniz. Rafting kürekleri üç kısımdan oluşmaktadır. Kürek palası, şaft ve T tutamağı diye adlandırılan üç bölümü vardır. Standart rafting küreği boyutu 150 – 160 cm’dir. Geniş bir rafting küreği ile tek seferde daha çok hızlı ve daha çok yol alabilirsiniz. Fakat kısa sürede yorulursunuz.

Rafting kürekleri genel olarak karbon fiberden üretilir. Daha doğrusu ideali karbon fiberdir. Ülkemizde ise kullanımı yaygın olan alüminyum şafta sahip rafting kürekleridir. Fiyatları ortalama 60 – 70 liradır.

TÜRKİYE’DE RAFTİNG YAPILACAK YERLER BAŞLIKLI YAZIMIZI DA OKUYABİLİRSİNİZ.

Rafting sporunun ana malzemeleri bunlardır. Daha doğrusu sporda kullanılan ana malzeme bunlardır. Burada sonra yazacağımız malzemeler kişisel güvenliğiniz için olan malzemelerdir.

Can Yeleği

can yeleği

Can yeleği sadece rafting değil diğer su sporları içinde önemli bir araçtır. Çünkü yaşanacak herhangi bir tehlikede sporcuyu tehlikelere karşı koruyabilir. Özellikle azgın bir suda hayatta kalmanıza yardımcı olabilecek bir gereçtir. Can yelekleri ortalama 120 kilogramlık bir insanı su üzerinde tutabilir.

Can yeleği fiyatı marka ve kaliteye göre değişse de ortalama 100 tl civarındadır.

Neopren Elbise

Neopren Elbise

Neopren elbise, neopren kumaştan dikilmiş termal elbiselerdir. Klasik dalgıç elbisesidir. Bu kumaşların kalınlıkları 3 mm, 5 mm, 7 mm olabilmektedir. Bu elbiselerin amacı sporcuların üşümesini engellemektir.

Kask

Rafting kaskı

Rafting sporu yapan sporcular için belki de en önemli güvenlik parçasıdır. Yaşanabilecek bir kazada sporcunun başına alacağı darbeyi en aza indirgemeyi amaçlar. Ucuz ve kalitesiz kasklar sporcuların hayatına mal olabilir. Bu sebeple kaliteli kask kullanılması iyi olacaktır.

Kaliteli bir rafting kaskı fiyatı ortalama 200 tl civarındadır.

 

1 YORUM

  1. Güzel bir spor ancak bir hayli tehlikeli bir spor. Ülkemizde yapılan bölgeler var artvin, rize, muğla, düzce gibi genelde karadeniz bölgesinin nehirleri çayları elverişlidir bu sport için.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.