Shishapangma dağı Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan sıra dağlardan biridir, yükseltisi 8013 metre olan bu dağ tırmanıcıların en büyük hedefleri arasında yer alır. Hatta Türk dağcımız Tunç Fındık’ın 14 zirve listesinde de yer almıştır. Onun gibi dağcılık sporuna gönül veren kişilerin tırmanmak için seçtiği ancak sayılı dağcının tırmanmayı başarabildiği dağlardan biridir. Az sayıda dağcının başarabilmesinin pek çok nedenleri vardır, çünkü du dağa tırmanmak Everest dağına tırmanmaktan daha zordur.

Zorlayan Sebepler

Dağcılık sporunun en sık karşılaşılan sorunları arasında belirli yüksekliklerde sıkça karşılaşılan soğuk unsuru vardır. 8000 metre üzerindeki diğer dağlar gibi Shishapangma dağında da sıcaklık dereceleri -70lere kadar düşmektedir. Buda kişilerde fiziki ve ruhsal pek çok zorluğa sokan bir durumdur, üstelik etkileri de azımsanmayacak kadar fazladır. Ayrıca soğuk ve olumsuz hav koşullarına bağlı olarak da şiddetli fırtına ve rüzgar tırmanışları oldukça zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte gizli buzul çatlakları, büyük boyutta çığ tehlikesi ve daha çok sıralayabileceğimiz riskli durumlar söz konusudur.

Neden Sishapangma Dağı?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan bu dağ yeryüzü üzerindeki en yüksek 14.dağ olma özelliğinin yanı sıra tırmanışı oldukça zor olduğu için pek çok dağcı büyük bir zafer elde etmek için bu zorlu tırmanışı gerçekleşirmek ister. Üstelik bu ve bunun gibi yüksek olan dağlara tırmanışlarda ölüm riski % 25 oranında olduğunu bile bile tırmanır çoğu dağcı. Yukarıda belirtilen riskler hayatınız için tırmanma koşullarında azımsanamayacak önem taşır, bu kadar zor bir görevi tamamlamakta her dağ tırmanışçısının hayalidir.

Yerli ve yabancı dağcılık sporu ile uğraşan bir kişi bu tehlikeli dağa tırmanmayı denemiştir, kalan % 75 yaşam haklarını kullanarak çaba sarf etseler de zirveyi görebilenlerin sayısı ancak iki basamaklarda kalmıştır. Normal şartlarda yüksek bir zirveye ulaşmak bile yeteri kadar tehlikeli iken kar ve buzul kaplı ekstra olarak da olumsuz hava koşullarının yaşandığı bir tırmanış aslında akıl karı bir iş değildir. Ama hedef ve ideallerine sıkıca bağlı olan dağcılık ve tırmanış sporu ile ilgili kişiler hep yaptıkları gibi riske girerek zafer kazanmak ister.

1 YORUM

  1. -70 wow çok fazla bir miktar değilmi yüksek ihtimal hava tahminlerine bakılarak tırmanılır bu dağa gibi geliyor bana yoksa soğukla başa çıkmak zor şimdiki kıyafetlerin dayanabileceğini sanmıyorum -70 e insanın nefesi donar.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.