Amerika’lı bir maceracı olan Steven Callahan, sıra dışı bir insan olmakta ve özellikle denizde hayatta kalma gibi alanlarda hayatı boyunca ders vermiş olmakta ve aynı zamanda kendisi okyanusta 76 gün hayatta kalarak bu alandaki başarısını ispatlamış birisi olmaktadır.

Callahan, gemisi ile açılmış olduğu bir sırada röportajda aktardığı üzere gemisine bir balinanın çarpmış olduğunu söylemekte ve hızla gemisinin batmakta olduğunu aktarmıştır. Bu durum gerçekleşirken hemen aklına kurtarma salının geldiğini söyleyen Callahan, bu salında suyun altına hızla batmakta olduğunu aktarmış ve daha sonra uzun soluklu bir dalış gerçekleştirerek sal ile beraberinde biraz yiyecek ve işaret fişeklerini alabildiğini ve daha sonra 76 günlük okyanusta hayatta kalma yarışının başlamış olduğunu aktarmaktadır.

Ufak Bir Sal İçerisinde Okyanusta 76 Gün!

Steve Callahan

Çapı 1,6 metre olan bir sal içerisinde birkaç günlük yiyecek ile mahsur kalan Steven Callahan, bu durumdan tam olarak 76 gün sonunda sağ olarak kurtulmuş ve tam olarak bir hayatta kalma mücadelesi örneğini macera severlere sunmuş ve aynı zamanda insanoğlunun istediği zaman başarabileceği konusunda da güven veren bir referans olmuştur.

76 gün boyunca bir hatıra defteri tutmuş olan Callahan, aynı zamanda yapmış olduğu basit aletler sonucunda balık avlamaya çalışmış ve aynı zamanda denizden günlük yarım litrelikte olsa içme suyu üretmeyi başararak hayatta kalmayı başarmıştır.

Denizde Kayıp Olarak Geçen 76 Gün!

76 günlük acılar dolu geçirdiği zaman sürecini “76 Days Lost At Sea” yani denizde kayıp olarak geçen 76 Gün olarak çıkarmış olduğu kitabı ile anlatan Callahan, 76. Günde balıkçılar tarafında salında bulunduğunda vücut ağırlığının üçte birini kaybetmiş. Bütün bu olumsuzluklara karşı o insanoğlunun mücadeleler ile her şeyi başarabileceğini ispatlamış olup ve bu yolda başarıya giderek tam 76 gün boyunca okyanusun ortasında su ve yiyecek olmadan hayatta kalmayı başarmıştır.

3 YORUMLAR

  1. Yazıyı okudum. Buna benzer bir filmde vardı pi’nin yaşamı adı ile cok güzel bir filmdi. İzlemeyen arkadaşların izlemesini tavsiye ederim.
    Her durumda hayatta kalma olasılıklarını değerlendirmek gerekiyor pes etmemek gerekiyor stevenda bunu başarmış.

  2. Doğada yaşam konusunda oldukça meraklıyım, bu gibi kaynaklar ilgimi çekiyor. Okyanusta yaşam, çok farklı ve heyecanlı bir deneyim olsa gerek. Yazınız için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.