Son yıllarda doğa, gezi ve kamp hayatı giderek ilgi çeken bir aktivite olarak karşımıza çıktı. Ancak doğayla iç içe olmak sadece bunlarla anlatılamaz. Doğayı anlamak, onun dilinden konuşmak ve ona sevgi sunmak gerekir. Yani anlatmak istediğim doğaya kampa gidip, bütün pisliğini orada bırakıp, doğaya en ufak sevgi göstermeden geri gelmek sadece gösteriş içindir.

Gerçekten doğayı seven, doğayla iç içe olan ve ona sevgisini gösteren kişiler elbette var. Bu kişiler sürekli doğada ve doğanın tüm nimetlerinden yararlanıyorlar. Bu nedenle bu kişileri anlamak ve aynı zamanda yapmaya çalıştıklarını da anlamak gerekir. Şimdi bu yazımızda sizlere gerçekten doğayı sevdiğini düşündüğüm ve bunu insanlara en iyi yansıtan survival – bushcraft konulu 10 Youtube kanalını tanıtacağım.

#1 Primitive Technology – 8.7 milyon abone

Primitive Technology Youtube Kanalı

Sanırım listemizin ilk sırasını bu kanal hakediyor. 8.7 milyon aboneye sahip Primitive Technology Youtube Kanalı, tamamen ilkel yöntemler ile yapmış olduğu çalışmaları doğa severlere sunuyor.

Primitive Technology Kanalı İlkel Fırın
Kanal sahibinin tamamen ilkel olarak yaptığı fırın.

Bu kanala herkes mutlaka denk gelmiştir ve herkes imrenerek bakmıştır diye düşünüyorum. Yorumlarda kanalın sahibine “Ormanda mı yaşıyorsun?” diye sorulduğunda “Hayır” cevabını vermiş. Sadece bu işi sevdiği için, birşeyleri yapabilmeyi sevdiği için yaptığını da ekliyor.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

Kanalın sahibi bir kamera ve üzerindeki şortu ile ormana dalıyor. Burada tamamen doğadan elde ettiği balta, bıçak, mızrak, ok gibi aletler ile avlanıyor, ev yapıyor, ev malzemeleri yapıyor. Yani kendine bir yaşam alanı yaratıyor.

Kanal Linki: https://www.youtube.com/channel/UCAL3JXZSzSm8AlZyD3nQdBA

#2 David Canterbury – 513 Bin Abone

David Canterbury

David Canterbury, 54 yaşında Amerikalı maceraperest ve hayatta kalma uzmanıdır. Discovery Channel kanalında Dual Survival isimli programında yapımında yer almaktadır. Yine Bushcraft ve Survival üzerine de kitabı vardır. Kitabın ismi Bushcraft 101‘dir.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

David, hayatta kalma dersleri de vermektedir. Bunun dışında kanalında da bushcraft ve survival üzerine önemli bilgiler paylaşmaktadır.

Kanal Linki: https://www.youtube.com/user/wildernessoutfitters/videos

#3 Native Survival – Mitch Mitchell – 188 Bin Abone

Native Survival - Mitch Mitchell

Mitch, bir bushcraft uzmanıdır. Aynı zamanda bıçaklar konusunda da ustadır. Aynı zamanda Native Survival isimli bir de okulu bulunmaktadır.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

Mitch’in Youtube kanalında bushcraft konusunda önemli deneyimler elde edebilirsiniz. Hayatta kalma, yiyecek, barınma gibi konularda önemli ipuçları yakalayabilirsiniz. Özellikle bıçaklar konusunda önemli tecrübe edinebilirsiniz.

#4 TA Outdoors – 541 Bin Abone

TA Outdoors

Mike, ilk olarak tek başına yola çıktığı Youtube kanalı TA Outdoors’ta son dönemde babası ile yola devam ediyor. Ormanın içerisine inşa ettiği evinde önemli bilgiler paylaşıyor.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

Kanalda ormanda yaptığı ilkel barınakta yaşıyor ve burada bushcraft üzerine güzel bilgiler paylaşıyor. Sürekli olarak geliştirdiği barınağı, ilkel koşullarda hazırladığı yemekler ile doğa severler için önemli bir rehber olabilir.

Kanal Linki: https://www.youtube.com/user/TheTAoutdoors/videos

#5 My Self Reliance – 517 Bin Abone

My Self Reliance Youtube Kanalı

Shawne James, bir bushcraft uzmanı. Yapmış olduğu çalışmalar bunun üzerine. Takipçileri tarafından oldukça sevilen bir isim.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

Shawne, son dönemde kanalında ormanda yapmış olduğu tamamen ağaç ev yapımı ile devam ediyor. Oldukça güzel bilgiler veriliyor kanalda. Eğer ağaç ev yapmak gibi bir fikriniz varsa bu kanalı mutlaka değerlendirmelisiniz.

Kanal Linki: https://www.youtube.com/channel/UCIMXKin1fXXCeq2UJePJEog/videos?flow=grid&sort=p&view=0

#6 Survival Lilly – 702 Bin Abone

Survival Lily Youtube Kanalı

Avusturyalı Lily, Survival Lily isimli kanalında hayatta kalma konulu videolar paylaşıyor. Bazen tek başına bazen arkadaşlarıyla paylaşımlar gerçekleştiriyor.

Kanalda Ne Tür Etkinlikler Yapılıyor?

Lily, kanalında daha çok doğada yaşam konulu videolar paylaşıyor. Yanında köpeğiyle, zaman zaman yakın dostlarıyla paylaşımları oluyor. Net bir konu belirtmek zor olsa da farklı konularda paylaşımları var.

Kanal Linki: https://www.youtube.com/user/alonewolverine1984/featured

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.