Kamp, dağcılık veya yürüyüş gibi nedenlerle düzenlediğiniz aktivitelerde yanınıza mutlaka çanta ve malzeme alıyorsunuzdur. Tüm bunların dışında evimizde de böyle bir çanta bulundurmamız gerekiyor. Kısaca acil durum çantası diyebiliriz. Afetlerde veya başka durumlarda zaman kaybetmeden hemen alabilelim diye hazır olmasında fayda var. Şahsen yeni duydum ama bu konu üzerine yani Survival Çanta Nasıl Hazırlanır? şeklinde belgesel kanallarında programlar bile varmış.

Survival Çantasında Neler Olmalıdır?

Çantamızı hazırlamadan önce birkaç bilgi daha verelim. Öncelikle ben aktivite için bahsedeyim. Yani kamp olur dağ yürüyüşleri olur. Çantanız mümkün olduğunca tertipli bir şekilde düzenlenmiş olup çok ağır olmamalı.

Öncelikle çantamızda hayatımızı idame ettirebilmek adına malzemeler olmalıdır. Yani en temel ihtiyacımız su ve yemektir. Suyu taşıyamayacağımız için doğadan nasıl su elde edilir sorusu akla gelir ki bundan daha önce bahsetmiştik. Biraz daha derine inelim ve doğada bulduğumuz suyu nasıl temizleriz? sorusunu soralım. Artık bu işlem çok basit. Hazır satılan tabletler mevcut hem de ucuz fiyatlara. Bunlardan çantanızda bulundurursanız elbette hayatınızı kurtaracaktır. (Diğer doğal yöntemler hakkında daha sonra bilgi vereceğim.) Bunun dışında çantamızda mutlaka suluk-matara gibi su kapları bulundurmalıyız.

Tabi bir diğer temel ihtiyacımız yiyecek konusu. Önce doğada bulabileceklerimiz açısından çantamızda mutlaka outdoor bıçak ve çakı bulundurmalıyız. Yine bu konulara başka bir yazıda değineceğiz. Çantamızda mutlaka geç bozulan ve enerji düzeyi yüksek yiyecekler bulundurmalıyız. Bu da konserve olabilir, enerji barları olabilir. Bisküvi tarzı yiyeceklerde olabilir.

Ateş bir dağcının, kampçının en hayati konusudur. Eğer yanan bir ateşiniz varsa yemek yapabilir, ısınabilir ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Yine ateş yakma yöntemlerine değineceğiz. Ateş konusunda çantanızda çakmak, kibrit, magnezyum taşı gibi materyaller bulundurmanız tavsiye edilir.

Soğuktan korunmak için de ateşten yararlanabileceğimiz gibi acil durum battaniyelerinden faydalanmakta yarar vardır.

İlk yardım konulu materyalleri de çantanızda mutlaka bulundurmalısınız. Hazır satılan ilk yardım paketlerini edinebileceğiniz gibi kendinizde ilk yardım çantası hazırlayabilirsiniz. Yara bandı, sargı bezi, iğne, iplik, oksijenli su yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken ilk yardım malzemeleridir.

Diğer taraftan da barınak ihtiyacınızı gidermek için bazı materyalleri yanınızda bulundurmanız size kolaylık sağlar. Eğer çadır, uyku tulumu gibi materyalleri edinmemişseniz doğada bu ihtiyaç için ağaç dalları ve kuru odun gövdeleri işinize yarar. Tabi bunları birbirlerine sabitlemek için ip, balta gibi aletleri de unutmayalım.

Survival Çanta Nasıl Hazırlanır?

Hijyen takıntısı olanlarda tuvalet kağıdı, ıslak mendil, sabun, temizleme losyonları gibi materyalleri mutlaka taşımalı.

Unutmayalım ki bu sizlere hazırladığımız liste sadece standart malzemeleri barındırıyor. Bunların dışında bütçenize göre ekleme yapabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. Benimde kamp yaparken kullandığım ufak bir çantam var ama bunun yanından bile geçemez, bilgilendirmeler için çok teşekkürler 🙂

  2. ihtiyac duyabilinicek herşey gerekli kesici aletler ısınma gereçleri hatta en önemlilerinden birer yedek dahi katmak gerekir.

  3. Böyle şeyler ilgi alanım. Doğada bir grup insanla yaşamak bana çok güzel geliyor. Şu anda bu fikir 3-4 saatlik bir piknikten öte gidemesede güzel.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.