Özellikle son yıllarda kalp hastalıklarının artması ve bu hastalıkların gençlerde daha sık görülmesi, uzmanların bu konuya çok daha fazla eğilmesini sağladı. Oldukça detaylı araştırmalar yapılırken, diğer taraftan sadece tedavinin ilaç alarak değil, doğal yöntemler ile de takviye edilmesi gerçeğini gösterdi. Bu doğal yöntemlerin gündeme gelmesinden bu yana doğada yapılan yürüyüşlerin kalp sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu ve kalp hastalıkları riskini nasıl azalttığını da gösterdi.

Trekking Nedir, Nasıl Yapılır?

Trekking, doğada ve aynı zamanda bol oksijenin olduğu temiz bir havada yavaş adımlarla ve tempolu bir şekilde yapılan sportif yürüyüş şeklidir. Yürüyüş yapmayı ve doğayı seven kişilerin şehrin kalabalık ve stresli yaşantısından kurtulmaları için bulunmaz bir fırsattır.

Trekking, özel bir yetenek istemediği için her yaş gurubundan insanın yapabileceği çok güzel bir aktivitedir. Bu sportif yürüyüşün yapılabilmesi için gitmek istediğiniz yeri çok iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle bu aktiviteyi yapmak isteyen kişiler, takım halinde ve gidilecek bölgeyi bilen bir takım liderinin eşliğinde trekking yaparlar.

Trekking Malzemeleri Olarak Neler Kullanılır?

Trekking aktivitesi yapmak isteyen kişilerin ayakkabı ve kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Kıyafetlerin mevsim şartları doğrultusunda seçilmesi, özellikle terinizin soğumamasını sağlayacak kumaştan olması, vücudunuzu ferah tutması, yürüyüş anında sizi sıkıntıya sokacak darlık ve bollukta olmaması, her türlü böcek, sinek, diken gibi doğal ortamda bulunan tehlikelere karşı sizi koruması şarttır.

Ayakkabı seçimi trekking için çok önemlidir. Özellikle tabanlarının ortopedik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Mevsim şartlarına uyum sağlayacağı gibi terletmemesi de gerekmektedir. Klimalı sisteminin olması ya da hava alma özelliğinin bulunması, ağır olmaması, yere tutunma özelliğinin oldukça yüksek olması da gerekmektedir.

Bütün bunların haricinde ortam sıcaklığına göre şapka, eldiven, gözlük, yedekler, sağlığınız için iyi olacak az miktarda yiyecek, çakı, yağmurluk, koruyucu tarz krem, el feneri, ilk yardım çantası gibi gerektiği anda kullanılabilecek malzemelere ihtiyaç bulunmaktadır.

Trekking Yapmanın Önemi

Trekking yapmak, özellikle kalp damar sistemi için çok önemlidir. Beyne oksijenin gitmesi açısından önemlidir. Sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Yorgunluğun ve uykusuzluğun önüne geçilmesini sağlar. Solunuma faydası bulunur.

1 YORUM

  1. Bizim ülkemizde bu olay yanlış anlaşılıyor genelde hızlı yürüme tarzında olup daha sonra yarar yerine zararlı hale getiriyorlar 🙂 Doğru bilgi edinme şart. Kalbe iyi geliyor diye patlamış lastik gibi soluyacak hale gelmeye gerek yok yavaş yavaş yeterli yazdığın gibi.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.