Doğal ortamlarda genelde grup olarak yapılan doğa yürüyüşleri sporudur, bu sporda önemli olan tempolu bir şekilde etraf seyredilerek gezilmesidir. Ayrıca trekking sporu ile birlikte kamp yapma imkanınız da bulunmaktadır, bu sporu yaparken yanınıza alacağınız malzemeleri dikkatli seçmeniz gerekir gideceğiniz mekanın hava şartları ve benzeri gibi durumları yürüyüşünüzü ve kamp yapmanızı etkileyebilir. Yeni başlayan seviyesinden profesyonel seviyeye kadar ilerlemeniz zaman alabilmektedir, ülkemiz doğal güzellikler ve çeşitli yeryüzü şekillerine sahiptir. Bu yüzdende doğa yürüyüşleri için oldukça ideal mekânlar ve zamanlara rastlamak mümkündür. Yerli katılımcılarının yanı sıra çeşitli ülkelerden de turistlere de kucak açmaktadır.

Türkiye Trekking Alanları

Türkiye’de yer alan Trekking Alanları aşağıdaki gibidir. Listede eksikler olabilir. Sizler de bildiğiniz alanları yorum olarak iletirseniz seviniriz.

Aladağlar

Torosların orta ve güneydoğu bölümünde bulunan Aladağların en yüksek zirvesi 3756 metre olan ve yaz aylarındaki doğa yürüyüşü sporu ile ülkemizde tercih edilenler arasında ilk sırada yer alır. Konaklama imkânı olarak dağ evi tarzında bir otel ve kamp alanları bulunurken yürüyüş alanının hepsi milli park sınırları içerisindedir.

Kaçkarlar

Oldukça geniş bir alana dağılmış olan Kaçkar milli parkı içerisinde yer alan parkur sürekli yürüme durumda 20 saate ulaşabilirken, verilen mola ve kamplarla birlikte yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Karadeniz’in bütün doğal güzelliğini gözler önüne seren ayrıca rafting tutkunları için ayrı bir önem arz eden bölge bütün doğaseverlerin mutlaka uğradığı yerler arasında.

Likya Yolu

Antalya Fethiye arasında bir bakıma bağlantı sağlayan 500 km’lik bir parkura sahiptir, konaklama imkânları yine sporcuların tercihlerine bağlı olarak değişkenlik göstererek dileyene pansiyonlar dileyene kamp alanları sağlamaktadır. Bu ara bağlantılı yolu genel olarak yabancı turistler tercih etmektedir.

Yeşil Kamp

Yeşil kamp alanı Ağrı dağı eteklerinden zirvelere yakın kısımlara doğru yapılan doğa yürüyüşü kısmıdır, yol üzerinde rastladığınız köy ve köylüler sizlere çay köy yoğurdu gibi çeşitli ikramlarda bulunurken konaklama malzemelerinizin taşınması içinde hayvan temiz edebilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Manavgat sınırları içerisinde milli parkta yer alan 14 kilometre uzunluğunda 100 metre derinliğindeki bu kanyon yerli yabancı bütün turistlerin trekking sporu turları ile dikkatini çekmeyi başarmıştır. Hem iklimi hem de doğa güzelliğinin etkili olduğunu inkâr edemeyiz.

1 YORUM

  1. Favorim kaçkarlar en makul hoşuma gidebilecek yer oralari tabi b6n6n karadeniz bolgesinde olmasininda etkisi var 🙂 boş zamanin olacak gidecen

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.