Rafting, raft adı verilen özel botlar ile debisi yüksek akarsularda yapılan bir nevi su sporudur, genel olarak 2,4 veya 6 kişilik takımlar halinde kürek çekerek botun devrilmeden kayalık engellerine takılmadan bitiş çizgisine varması amaçlanır.

Bilindiği üzere ülkemizdeki yükseltisi yüksek yerlerdeki akarsuların debisi ve uzunluğu oldukça müsait olduğundan Türkiye’de de oldukça yaygın şekilde yapılmaktadır.

Türkiye’de Rafting İçin Uygun Yerler

İşte size adrenalini doruk noktasında yaşayabileceğiniz sadece ülkemizde değil dünyada da bilinen bazı yerlerimiz;

  • Çoruh Nehri/ Artvin: Çoruh nehri sadece Türkiye’de değil dünya sıralamasında ilk 10 arasına girmeyi başarmış bir nehrimizdir. 169 metrelik parkurunun yanı sıra zorluk seviyesine göre de 4 gruptan oluşur. Ayrıca pek çok şampiyonaya da ev sahipliği yapmıştır.
  • Fırtına Vadisi/ Rize:  buradaki alan 23 kilometre ve 3 parkurdan oluşmaktadır. Burada bulunan parkuru kişiler yaklaşık 1 saatte tamamlıyor ve ek bilgi olarak da Türkiye Rafting Şampiyonasına ev sahipliği yapacak.
  • Dalaman Çayı/ Muğla: 12 kilometrelik parkuru ile 2 parkurdan oluşur, parkurların tamamı yaklaşık 2,5 ila 3 saat arasında tamamlanırken yerli katılımcıların haricinde binlerce turisti de ağırlamaktadır.
  • Melen Nehri/ Bolu: 16 kilometrelik parkuru ile debisinin en yüksek olduğu bahar aylarında daha çok tercih edilmektedir. Parkurların tamamlanması 1,5 saati bulurken bölgedeki çeşitli doğa harikalarını da görebilirsiniz.
  • İkizdere Nehri/ Rize: amatörler için de kullanımı oldukça tavsiye edilen alan toplamda 25 kilometrelik bir parkurdan ibarettir. Türkiye’de rafting yapılabilecek yerler oldukça rövanşta sayılan parkurun tamamlanma süresi 1,5 saattir.
  • Munzur Çayı/ Tunceli: kullanılan rafting parkuru 20 kilometreyi bulsa da teknik çalışmalar yapılamadığı için zorluk seviyeleri ve engeller tam olarak belirlenemiyor. Bu sebepten hatta çoğu tur firması bu tarafa turlar düzenlemiyor.
  • Köprüçay/ Antalya: toplam parkurun uzunluğu 12 kilometreyi bulurken 2 zorluk derecesi yer alır. Ilıman iklimin hâkim olması ile akarsuyun debisi sürekli sabittir bu her zaman rafting sporunun yapılmasını kolaylaştırır.
  • Bekili Deresi/ Denizli: Recep Yazıcıoğlu’nun keşfettiği dere yaklaşık olarak 9,5 kilometre uzunluğunda olup 3 -4 zorluk seviyesi bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Daha önce Melen nehrinde Rafting yapma şansı yakaladım. Çok keyifli ve adrenelin veren bir spor. Bu nedenle herkese hayatında bir kere yapmasını tavsiye ederim..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.