Kampçılar ve dağcılar için en önemli ekipmanlardan biri uyku tulumudur. Aslında bir aktivistin hayatını kurtaran birkaç malzemeden biridir. Şimdi diyeceksiniz çadır veya barınak yeterli değil mi? Çadır veya barınak bizleri yağmurdan, kardan veya çamurdan korur. Ama soğuktan koruyamaz. Unutmadan matı da ekleyeyim. Mat konusunda daha sonra yine bir bilgilendirme yazısı yazarım.

Tip Sıcaklık
Yaz sezonu uyku tulumu +35° ve üzeri
3 sezonluk uyku tulumu +10° ve +35° arası
Kış uyku tulumu +10° ve daha düşük

Yukarıda gördüğünüz üzer genel anlamda üç farklı tipte uyku tulumu var. Yaz sezonu, üç sezonluk ve kış sezonu için uyku tulumu şeklinde. Yine farklı malzemelerden yapılmış uyku tulumları mevcuttur. Fakat en çok önerilen tipik polyesterden yapılmış, sentetik dolgu içeren uyku tulumlarıdır. Pek çok avantajı vardır, hızlı kurur ve ıslak olsa bile sorun çıkarmaz.

Uyku Tulumu Yapısı

Uyku Tulumu Yapısı

Hood: Isının baş, boyun ve omuz bölgelerinden kaçmasını engeller.

Draft Collars: Boyun ve omuzları ısı kaybından koruma amaçlı, yalıtım boruları olarak nitelendirilir.

Draft Tubes: Isı kaybını önleyen yalıtım şeritleridir. Chest Baffles: Göğsü koruyan yalıtım borularıdır.

Lining: Dış kısımlar genel olarak polyesterdir. Yıkaması ve kuruması kolaydır. Pamuklu kısımlar, güçlü ve ısıyı sağlayan kısımlardır.

Zipper: İki yönlü fermuarlar daha rahat hareket etmeyi sağlar ve ısı kaybını önler.

Uyku Tulumu Çeşitleri

Klasik olarak iki farklı uyku tulumu vardır.. Sentetik uyku tulumları ve kaz tüyü uyku tulumları.

*** Kaz tüyü uyku tulumları, sentetik tulumlara göre çok daha hafif ve hacimce çok daha küçüktür. Bu nokta, özellikle uyku tulumunu  sırt çantanızda taşıdığınız doğa yürüyüşü ve dağcılıkta çok önemli bir avantajdır. Yine kaz tüyü uyku tulumları geç kurur ve yalıtım özelliklerini yitirir. Ve son olarak kaz tüyünün nasıl elde edildiğini az çok bilirsiniz. Bu yüzden eğer doğa ve hayvan sever biriyseniz tavsiye etmem.

*** Polyesterden yapılmış, sentetik dolgu içeren uyku tulumlarıdır. Pek çok avantajı vardır, hızlı kurur ve ıslak olsa bile sorun çıkarmaz.

Tip olarak da uyku tulumu mumya ve yorgan tipi olarak ikiye ayrılır.

Mumya tipi uyku tulumları, ayak kısmına doğru daralırlar. Bu nedenle rahatsız olduğu düşünülür. Ancak ısıtmanız gereken alanın azalması nedeniyle, sizi daha sıcak tutarlar. Yani ısı kaybının en az olduğu uyku tulumudur. Ayrıca hacim olarak daha az yer kaplarlar. O nedenle özellikle kışlık uyku tulumunuzu mutlaka mumya tipi seçmenizi öneririz.

Yorgan tipi ya da dikdörtgen uyku tulumu, geniş ve açılabilir olması nedeniyle rahattır. Ancak ısı kaybı çoktur. Bu da özellikle kış kamplarında büyük dezavantaj demektir.

İnterneti açtığınızda her fiyata uyku tulumu bulabilirsiniz. 30 liradan 10 bin liraya kadar tulum bulabilirsiniz. Unutmayın özellikle kış aylarında uyku tulumu sizi soğuktan %90’lara kadar koruyacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.