Kampların vazgeçilmezi olan ateş, birçok kişi için oldukça önemlidir. Çünkü ısınmak için uyunduğu zamanlarda sıcaklığı sağlamak kamp ateşine bağlıdır. Doğanın en yakın gözlemcisi olarak geçireceğiniz kampınızda uzun süre yanacak kamp ateşi yakmak mümkün mü?

Tabi bu soruya cevap olarak 3 yöntem var. Bu yöntemlerden hepsi, saatlerce yanacak olan kamp ateşinin süresini uzatmaktır. Acemi kampçılar için her zaman başarısız sonuçlar alınması olasıdır. Ancak denemeye inanmak ve tüm teknikleri çok iyi bilmek oldukça önemlidir. Kamp ateşini yakmak için odunları birbirine sürtmeniz gerekmez.

Ateşi pratik bir şekilde yakabilirsiniz. Ama uzun süre kullanabilmeniz gerektiğinde, birkaç teknik hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

İlk Yöntem

Yanınızda bir balta, büyükçe kütükler varsa, bu yöntemi deneyebilirsiniz. 2 tane 1,5-2 metrelik kütük bulun. Bunların bir yüzünü baltayla kıyıp düz hale getirmeniz ve V şeklinde kolay tutuşmasına yarayacak çentikler atmalısınız. Bu işlemler sırasında çıkan talaşı da saklayın.

Kütüklerden birinin düz kısmı yukarı bakacak şekilde yerden 15-20 cm yukarda taşlar ya da ağaç parçalarının arasına oturtulur. Düz kısmın her iki ucuna dik bir şekilde 2 küçük odun parçası konur. Bu odunlar, diğer kütün üzerine konduğunda yukarda kalacak ve iki kütük arasına hava girmesine yol açacaktır.

Bu kısma talaşlar ve dallar ekleyerek yakmaya başlayın ve çevresine kazık çakarak sabit bir hale getirin.

İkinci Yöntem

Eğer bir baltanız yoksa iki kütüğü yan yana koyarak, ateşi iki koltuk üzerinde yakıyoruz. 3 kütüğü de ilk metottaki gibi üzerine oturtup, daha yoğun bir talaş, çalı çırpı eklenmesi gerekir.

Kalıcı bir kamp ateşi yakmak için ağır ağır yanan bir kütüğün kolay ve ağır yanan bir hale getirilmesi gerekmektedir.

Üçüncü Yöntem

Üçüncü yöntem ise, piramit ateş denilen yöntemdir. Bu yöntemde anlaşıldığı üzere, kütükler üst üste ve birbirlerine zıt şekillerde dizerek, ateşin üstten yanması sağlanmaktadır.

kamp ateşi

Üstten yanan ateş her zaman daha ağır yanar ve uzun süre sıcaklığını korur. Siz de zor sönen bir kamp ateşi yakmak istediğinizde bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.